Belka
Czwartek, 28 Marca 2024   imieniny: Aniela, Sykstus, Joanna
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 
 

Już 14 poradni psychologiczno-terapeutycznych dla dzieci młodzieży. Trwa konkurs na trzy kolejne

Data publikacji: 2021-03-21, Data modyfikacji: 2021-03-21
A A AWydrukDrukuj  
 
Już 14 poradni psychologiczno-terapeutycznych dla dzieci młodzieży. Trwa konkurs na trzy kolejne

·         22 marca rozpoczną działalność dwie nowe poradnie psychologiczno-terapeutyczne dla dzieci i młodzieży – w Lesznie i podpoznańskim Luboniu.

·         Łącznie już 14 placówek będzie bezpłatnie udzielać pomocy potrzebującym.

·         Zamierzamy zakontraktować trzy kolejne poradnie – ponownie został na nie ogłoszony konkurs.

W ostatnim postępowaniu WOW NFZ zakontraktował dwie z pięciu poszukiwanych poradni psychologiczno-terapeutycznych dla dzieci i młodzieży. Rozpoczną one przyjmowanie pacjentów od poniedziałku, 22 marca. Fundusz podpisał z nimi kontrakt do 30 września 2023 r.

Obie poradnie prowadzi ten sam podmiot. Pierwsza obejmie swoim zasięgiem teren powiatu poznańskiego (poza Swarzędzem, gdzie podobna placówka już funkcjonuje). Będzie zlokalizowana w Luboniu przy ul. Dworcowej 1. Druga poradnia – dla Leszna, powiatu leszczyńskiego i wolsztyńskiego – będzie przyjmować młodych pacjentów przy ul. Słowiańskiej 53A/2 w Lesznie.

Kluczowe jest dla nas, żeby dzieci i młodzież mogły otrzymać szybką pomoc, jak najbliżej swojego miejsca zamieszkania. Szczególnie, że epidemia koronawirusa mogła pogłębić pewne problemy, a często także do nich doprowadzić. Chcemy, żeby młodzi pacjenci i ich opiekunowie wiedzieli, że mogą bezpłatnie skorzystać z takich świadczeń – tłumaczy Agnieszka Pachciarz, dyrektor WOW NFZ.

W ostatnim konkursie na pięć nowych poradni, Wielkopolski Oddział NFZ zakontraktował dwie. Stąd decyzja, by w krótkim czasie ogłosić ponowne postępowania dla grup powiatów: pilskiego i złotowskiego; gostyńskiego i rawickiego; jarocińskiego i średzkiego.

Postępowanie konkursowe już trwa, a na oferty zainteresowanych podmiotów czekamy do 23 marca. Poradnie będą finansowane według ryczałtu. Oznacza to stałą kwotę za rok kontraktu. Obecnie wynosi ona około pół miliona złotych rocznie.

Jaka pomoc w nowych poradniach?

Podobnie, jak poprzednio otwarte – nowe poradnie będą udzielały świadczeń na pierwszym z trzech poziomów referencyjnych obowiązującego od kwietnia 2020 r. modelu ochrony zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży. Oznacza to pomoc młodym pacjentom udzielaną przez psychologów i terapeutów w lokalnych poradniach. – W takiej poradni pracują co najmniej cztery osoby – psychologowie i terapeuci. Co ważne – w zespole tym nie psychiatry. Do jego poradni trafia się na drugim poziomie opieki, jeśli niewystarczająca okaże się pomoc psychologa i terapeuty – wyjaśnia Agnieszka Pachciarz.

Nowy model opieki został wprowadzony, żeby lepiej dostosować profil pomocy do potrzeb pacjenta. Zapobiega to trafianiu dzieci od razu na oddziały szpitalne, co zdarzało się wcześniej. Obecnie opieka szpitalna znajduje się na trzecim poziomie.

Wśród świadczeń, których udzielają poradnie psychologiczno-terapeutyczne dla dzieci i młodzieży są m.in. porada psychologiczna; sesja psychoterapii indywidualnej, rodzinnej lub grupowej; porada domowa czy wizyta środowiskowa.

Czas oczekiwania na otrzymanie pomocy nie powinien być długi. Według aktualnych danych otwarte już poradnie psychologiczno-terapeutyczne często nie przekraczają 40 proc. wykonania zakładanej liczby świadczeń. Wyjątkiem jest placówka w Obornikach, która do dziś zrealizowała cel na poziomie około 80 proc.

Pełna lista funkcjonujących już poradni psychologiczno-terapeutycznych dla dzieci i młodzieży:

         Centrum Medyczne Multimed przyjmujące w czterech punktach. Dla powiatów krotoszyńskiego i ostrowskiego przy ul. Lotniczej 24 w Ostrowie Wielkopolskim; dla powiatów: kaliskiego, pleszewskiego i Kalisza przy ul. Majkowskiej 13A w Kaliszu; dla powiatów kolskiego i tureckiego przy ul. Józefa Poniatowskiego 25 w Kole (nr tel. 578 878 000) oraz dla powiatów konińskiego, słupeckiego i Konina przy ul. Wojska Polskiego 33 w Koninie (nr tel. 63 244 43 95).

         Log-Med przy ul. Granicznej 1B w Gnieźnie dla powiatów: gnieźnieńskiego, wągrowieckiego i wrzesińskiego.

         NZOZ ZPS „Termedica” na os. Bolesława Chrobrego 101 w Poznaniu.

         Gabinety Lekarskie Medicor przy ul. Powstańców Wielkopolskich 4 w Poznaniu.

         Medicor obsługuje również poradnię przy ul. Bączkowskiego 3 w Kościanie dla powiatów: grodziskiego, kościańskiego i śremskiego.

         Stowarzyszenie Centrum Zdrowia i Edukacji Primum Viviere przyjmujące w trzech punktach. Przy ul. Stanisława Staszica 39 w Obornikach dla powiatów: chodzieskiego, czarnkowsko-trzcianeckiego i obornickiego; w Nowym Tomyślu na os. Stefana Batorego 53 (obejmuje opieką powiaty: międzychodzki, nowotomyski, szamotulski), nr kontaktowy: 574 490 585 i przy ul. Powstańców Wielkopolskich 31 w Ostrzeszowie (obejmuje opieką powiaty: kępiński i ostrzeszowski), nr tel. 62 730 38 75.

         Instytut Psychoedukacji przy ul. Piaski 8 w Swarzędzu (obejmuje opieką obszar powiatu poznańskiego). Nr kontaktowy: 536 426 436.

         (od 22 marca) Poradnia psychologiczna dla dzieci i młodzieży przy ul. Dworcowej 1 w Luboniu (obejmuje obszar powiatu poznańskiego bez Swarzędza).

         (od 22 marca) Poradnia psychologiczna dla dzieci i młodzieży przy ul. Słowiańskiej 53A/2 w Lesznie (obejmuje obszar Leszna, powiatu leszczyńskiego i wolsztyńskiego).

, Źródło artykułu: Wielkopolski Oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Dodaj artykuł
Najnowsze komentarze
 
    Kreska
     




    Brak sond
     
    Newsletter
    Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
     
     

    Powiat złotowski – powiat w województwie wielkopolskim z siedzibą w Złotowie. W skład powiatu wchodzą gminy: Złotów, Jastrowie, Krajenka, Okonek, Lipka, Tarnówka i Zakrzewo, zajmując powierzchnię 1660,91 km².

    Atrakcje przyrodniecze stanowią: jeziora (Złotowskie, Zaleskie, Jezioro Baba, Burmistrzowski oraz Jezioro Proboszczowskie), rzeka Głomia, Kanał Śmiardowski, kompleks leśny "Zwierzyniec", Góra Żydowska, Góra Wilhelma oraz Parki Miejskie.

    Do zabytków zalicza się: Kościół farny w Złotowie, kościół św. St. Kostki i sąd przy placu Kościuszki w Złotowie, Kościół św. Rocha, jedyny w Polsce pomnik Piasta Kołodzieja, Pałac Działyńskich, Willa Friedricha Iwanskiego, Lapidarium na Górze Żydowskiej, Kościół pw. Wniebowzięcia NMP, niewielka rezydencja myśliwska rodu Działyńskich przy ul. Zamkowej zbudowana na przełomie XVIII i XIX wieku czy Zabytkowa kamienica z 1905 roku w stylu secesyjnym  przy ul. Domańskiego w Złotowie.

    Dominująca gałęzią tytejszeej gospodarki jest przemysł metalowy, spożywczy, drukarski i odzieżowy. W stolicy powiatu funkcjonuje Cech Rzemiosł Różnych, skupiający właścicieli okolicznych zakładów rzemieślniczych.

     

    Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola