Belka
Sobota, 27 Kwietnia 2024   imieniny: Felicja, Teofil, Zyta
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 
 

ŚMIERĆ PREZYDENTA

Data publikacji: 2018-11-14, Data modyfikacji: 2018-11-17
A A AWydrukDrukuj  
 
ŚMIERĆ PREZYDENTA reżyseria: Jerzy Kawalerowicz; scenariusz: Jerzy Kawalerowicz, Bolesław Michałek; zdjęcia: Witold Sobociński, Jerzy Łukaszewicz; muzyka: Adam Walaciński;   produkcja: Polska 1977, 137 minut.   Gdy w roku 1977 realizowano "Śmierć prezydenta", na świecie - ale też w Polsce - zaczęły pojawiać się oparte na faktach filmy, do których scenariusze pisano na podstawie drobiazgowych analiz dokumentów i źródeł historycznych. Amerykanie mieli już głośny film "Wszyscy ludzie prezydenta" (1976) Alana J. Pakuli demaskujący aferę Watergate, a Polacy m.in. "Epilog norymberski" (1970) Jerzego Antczaka i "Zapis zbrodni" (1974) Andrzeja Trzosa-Rastawieckiego. Nic dziwnego, że "Śmierć prezydenta" spodobała się zarówno w Polsce (Nagroda Specjalna Jury w Gdańsku), jak i za granicą (Srebrny Niedźwiedź w Berlinie w 1978 roku). Podczas pisania scenariusza Jerzy Kawalerowicz i Bolesław Michałek dotarli do wielu nieznanych dokumentów i sejmowych materiałów z lat 1919-1923. Skupili się jednak na dwóch głównych postaciach. Narutowicz przedstawiony został jako człowiek pełen wątpliwości, który z czasem staje się prawdziwym mężem stanu i nie unika odpowiedzialności nawet w sytuacji skrajnego zagrożenia. "Wybrałem do tej roli Zdzisława Mrożewskiego, ponieważ miał on w sobie wrodzoną godność" - tłumaczył sam reżyser. Szczególnie trudna rola przypadła jednak Markowi Walczewskiemu - kreowany przez niego Eligiusz Niewiadomski jest fanatykiem i szaleńcem opętanym specyficznie pojętą przez siebie misją, ale ma też swoje racje, które wygłasza wprost do kamery.     18 listopada (niedziela) godz. 18:00 Pokaz z prelekcją filmoznawcy Grzegorza Pieńkowskiego   Po projekcji zapraszamy na dyskusję Wstęp - 5 zł

Pełna treść wiadomości na: zcas.zlotow.pl//?smierc-prezydenta,2177
zcas.zlotow.pl, Źródło artykułu: zcas.zlotow.pl
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Dodaj artykuł
Najnowsze komentarze
 
    Kreska
     




    Brak sond
     
    Newsletter
    Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
     
     

    Powiat złotowski – powiat w województwie wielkopolskim z siedzibą w Złotowie. W skład powiatu wchodzą gminy: Złotów, Jastrowie, Krajenka, Okonek, Lipka, Tarnówka i Zakrzewo, zajmując powierzchnię 1660,91 km².

    Atrakcje przyrodniecze stanowią: jeziora (Złotowskie, Zaleskie, Jezioro Baba, Burmistrzowski oraz Jezioro Proboszczowskie), rzeka Głomia, Kanał Śmiardowski, kompleks leśny "Zwierzyniec", Góra Żydowska, Góra Wilhelma oraz Parki Miejskie.

    Do zabytków zalicza się: Kościół farny w Złotowie, kościół św. St. Kostki i sąd przy placu Kościuszki w Złotowie, Kościół św. Rocha, jedyny w Polsce pomnik Piasta Kołodzieja, Pałac Działyńskich, Willa Friedricha Iwanskiego, Lapidarium na Górze Żydowskiej, Kościół pw. Wniebowzięcia NMP, niewielka rezydencja myśliwska rodu Działyńskich przy ul. Zamkowej zbudowana na przełomie XVIII i XIX wieku czy Zabytkowa kamienica z 1905 roku w stylu secesyjnym  przy ul. Domańskiego w Złotowie.

    Dominująca gałęzią tytejszeej gospodarki jest przemysł metalowy, spożywczy, drukarski i odzieżowy. W stolicy powiatu funkcjonuje Cech Rzemiosł Różnych, skupiający właścicieli okolicznych zakładów rzemieślniczych.

     

    Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola